TR | EN
hisarmakina.com

Dolap

Ham derilerin bozulmaz hale getirilmesi ve kullanım değerlerini arttırıcı özellikler kazandırılması amacıyla muhtelif kimyasallarla reaksiyona girmesi gerekmektedir. Deri teknolojisinde, derilerin en uzun süre muamele gördüğü bu reaksiyon ortamları dolaplardır. Ahşap dolaplar yumuşatma retenaj, boyama gibi yaş işlentilerde kullanıldığı gibi üst işlentilerde de kullanılır. Bunların yanı sıra tavlama gibi kuru işlemlerin de yapıldığı dolaplar vardır.

Başlıca Dolaplar:

 • Yaş işlenti dolapları
 • Tavlama dolapları
 • Deneme dolapları

Kullanım Amaçlarına Göre Dolaplar:

 • Yumuşatma ve kireçlik dolapları
 • Tabaklama dolapları
 • Yaş finisaj dolapları (Retenaj, boyama, yağlama)

 

Dolap Kapasitesi: İhtiyaç duyulan kapasiteye göre çeşitli ebatlarda veya tam kapasiteli jumbo dolap üretimi yapılmaktadır.
Dolap Gövde Özellikleri: Dolap üretiminde kullanılan ağaçlar Batı Afrika’dan ithal olup, kimyasallara oldukça mukavemetli tropik ağaçlardır. İmalatta; sert, fırınlanmış ve nemi alınmış ağaçlar kullanılır. Bu sayede, dolap ömrünün daha uzun olması sağlanır. İroko dolap çevre ağaçlarının işlentisi tam olarak birleşmesi amacıyla, dolap çapına uygun olarak, açılı bir şekilde yapılmaktadır. Çevre, payanda ve ayna ağaçlarının  kalınlıkları dolap çapına uygun olarak belirlenmektedir.

Takozlar / Babalar: Dolap içerisinde kullanılan babalar polipropilen malzemeden üretilir. Kullanılacak adet dolap çapına göre belirlenir.

Dolap İç Filtreleri: Filtreler ağaç yerine; özel imalat, aside ve kimyasallara dayanıklı polipropilen malzemeden yapılmaktadır.

Dolap Devri: Dolap ebatları ve kullanılacağı işlenti türüne uygun devir seçimi yapılır. Geleneksel olarak iki devir olan dolap hızı, talebe göre kullanılan Frekans(Hız) Kontrol Ünitesi ile belirlenen iki değer arasındaki herhangi bir hıza ayarlanabilmektedir.

Ana (Çark) Dişli: Ana dişli sfero döküm malzemeden imal edilir. Firmamızda yapılan tornalama işleminin ardından, azdırma tezgâhımızda diş açma işlemi yapılır.

Pinyon Dişli: Özel alaşımlı kızıl malzemeden imal edilmektedir.

Kampana (Yıldız): Dolap çapına göre 6 kollu yıldız veya diş açılmamış dişli modellerinden birisi seçilmektedir.

Rulman / Yatak: Ağır hizmet tipi oynak makaralı rulman kullanılmaktadır. Rulman yatakları GG26 kalite döküm malzemeden üretilmiştir.

Elektrik Motoru: Frekans kontrol cihazı kullanılırsa, tek devirli; aksi halde çift devirli elektrik motoru seçimi yapılır. Elektrik tasarrufu amaçlanarak, üst verimlilik gruplarından seçilen elektrik motoru, işlenti kapasitesine uygun güç içermektedir. Döküm gövdeli ve özel korumalıdır.

Redüktör: Tamamen HİSAR imalatı olan 3 eksenli, yatık, ağır hizmet tipi redüktör kullanılmaktadır.

Yükleme / Boşaltma Kapağı: Kapak imalatında kullanılan malzeme AISI-316 kalite paslanmaz çeliktir. Manuel olarak eksantrik kolların sağa ve sola çevrilip, kapağın yana kaydırılması ile açılıp kapanmaktadır. Sızdırmazlık ise üst kapakta bulunan özel imalat kauçuk lastiklerin, eksantrik sıkma kolları ile kapak şasesine yaptığı baskı ile sağlanmaktadır.

Drenaj Kapakları: Malzeme kalitesi AISI-316 paslanmaz çeliktir. Akışkanın tahliyesi eksantrik kolun açılması ile gerçekleşip, kapalı vaziyette sızdırmazlık özel imalat keçe ile sağlanmaktadır.

Çevre Demirleri: Galvanizlenmiş sıcak çekme yapı çeliğinden imal edilen çevre demirleri, dolap bütünlüğünü korumak amacıyla kullanılır. Sıkma takozları yardımıyla birleştirilir.

Fren: Özel imalat pnömatik fren kullanılmaktadır. Dolabın istenilen konumda durmasını sağlar.

Yumuşak Kalkış: Frekans kontrol ünitesi kullanılan dolaplarda, herhangi başka bir yumuşak kalkış ekipmanı kullanılmasına gerek kalmaz. Hız kontrol cihazı bu işlevi görür. Aksi halde, yumuşak kalkış işlevi hidrolik kaplin ile sağlanır. Yumuşak kalkış; vuruntulu kalkış ve motorun aşırı yüklenmesini engeller.

Kontrol Panel Ekipmanları:
 • Zamanlayıcı
 • Start-Stop Butonu
 • Hızlı-Yavaş Devir Anahtarı
 • Acil Durdurma Butonu
 • İleri-Durma-Geri Şalteri
 • Otomatik-Manuel Kullanım Anahtarı
 • Opsiyonel Olarak Frekans Kontrol Cihazı
 • Opsiyonel Olarak Dokunmatik (PLC) Ekran

“Deri makinalarında dünya standardı”

Sosyal Medyada Biz!

© 2021 Dijital İşyerim | Hisar Deri. Tüm Hakları Saklıdır.